ArabicDutchEnglishFrenchGermanItalianRussianTurkish

Helis dişli nedir?

16.10.2020
Helis dişli nedir?

Dişli çeşitlerinden birisi olan ve daha çok otomasyonlarda kullanımı yaygın olan dişli türlerinden biriside helis dişli yani diğer adı ile helisel dişli olarak bilinmektedir. Helis dişliler, birbirine yakın millerdeki hareket ve kuvveti diğer mile iletmekte kullanılabilen dişli çeşidi olarak adlandırılmaktadır. Genellikle düz dişli çarkların çalışmaları prensibinde olduğu gibi ses çıkarmamak için helis dişliler kullanımı daha yaygındır. Bu dişli çeşitleri sağ ve sol eğimleri olacak şekilde imalı yapılmaktadır. Helis dişli nedir? Bu konuya ayrıntılı değineceğiz. Helis Dişli ile Düz dişli arasındaki fark nedir? İşte tüm detaylar…

HELİS DİŞLİ NEDİR?

 

Genelliklerde otomobillerde kullanımı yaygın olarak kullanılan ve daha çok tercih sebebi olan dişli çeşitlerinden birisine de helis dişli yani diğer bir adı ile helisel dişli denilmektedir. Helis dişliler olarak bilinen bu dişli daha çok birbirine yakın olan millerdeki hareket ve kuvveti diğer mile iletmekte kullanılan dişli türü olarak bilinmektedir. Helis dişliler, diğer dişlilere göre daha sessiz çalışma ve mukavemet açısından daha iyi performans göstermektedir. Helis dişli çarklar dişlerin açılış yönlerine göre sağ helis, sol helis olarak ayrılmaktadır.

HELİS DİŞLİ İLE DÜZ DİŞLİ ARASINDAKİ FARK

 

  • Helis dişli ve düz dişli arasındaki farklardan en temeli ve en önemlisi ise; Düz dişli çarklar sesli ve vuruntulu çalışmaktadır. Helis dişliler ise daha sessiz ve vuruntusuz çalışmaktadır.
  • Helis dişlileri diğer düz dişliden görünüm farklıdır.
  • Diğer bir fark ise; Düz dişli çarklarda mil eksenleri birbirine paralel olduğu halde helis dişlilerden hem paralel hem de değişik açılarda farklılık göstermektedir.
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Aydın Dişli
Aydın Dişli
Merhaba ?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?