ArabicDutchEnglishFrenchGermanItalianRussianTurkish

Zincir Dişli

Zincir dişli nedir? Zincir dişli çark hesabı nasıl yapılır?

Otomasyon sektörlerinde oldukça sık karşılaşmış olduğumuz dişli çeşitlerinden biriside zincir dişlidir. Zincir dişli çeşidine daha çok bisiklet pedalından arka tekere hareketi aktarmasını sağlayan mekanizmaya rastlamaktayız. Zincir dişli hakkında merak edilen tüm detayları sizler için derledik. Zincir dişli nedir? Bu konuya ayrıntılı değineceğiz. Zincir dişli çark hesabı nasıl yapılır? İşte tüm detaylar…

Dünya çapında birçok dişli çeşidi mevcuttur. Bunlardan en çok bisikletlerde karşılaşmış olduğumuz dişli çeşidi ise zincir dişlidir. Zincir dişli daha çok eksenler arası mesafenin uzun olduğu ve aynı düzlemde dönme hareketinin aktarılması gerekli alanlarda kullanımı yapılan dişlidir. Bu dişli çeşidi kullanılırken yüksek tork elde edile bilinmektedir. Bu dişli çeşidi yapısından dolayı genelle düşük devir gerektiren dişli mekanizmalarda kullanılmaktadır. Bu dişli çeşidinde yüksek devirli kullanımlarda dişlide gürültü oluşturur. Zincir dişlinin avantajları arasında yağlama gereksinimi bakımından diğer dişlilere göre daha kullanışlı ayrıca açık hava koşullarında çalışabilen dişlidir. Zincir dişli çeşitleri nelerdir? Merak edilen bu soruyu yanıtlayacağız. Zincir dişli kullanım alanları işte detaylar.

ZİNCİR DİŞLİ NEDİR?

Zincir dişli mekanizmalar, dişli çark ile kayış kasnak mekanizmaları arasında ara bir mekanizmayı sağlayan dişli çeşidi olarak bilinmektedir. Bu dişli, uzun mesafelerde güç ve hareket iletmesi ile avantaj sağlamaktadır. Ayrıca her türlü iş makinasının; bir sıralı, iki sıralı, üç sıralı ve dört sıralı zincir dişlileri ve özel tip zincir dişliler imal edilmektedir.

ZİNCİR DİŞLİ ÇARK HESABI NASIL YAPILIR?

Teknolojinin gelişmesi ile beraber istediğimiz her bilgiye kolaylıkla ulaşabilmekteyiz. Son zamanlarda daha çok otomasyon sanayisinde karşılaşmış olduğumuz dişli çeşitlerinden zincir dişli çark hesabının nasıl yapıldığı merak edilmekte. Zincir dişli çark hesabını internetten gerekli, adım (mm), diş sayısı (Z) gibi bilgileri boşluklara doldurarak hesaplamasını yapmış olursunuz. Çıkan sonuç zincir dişli çark hesabının sonucudur.

ZİNCİR DİŞLİ KULLANIM ALANLARI

Dişli çeşitlerinden zincir dişli kullanım alanları şu şekildedir; Eksenler arası mesafenin uzun olduğu ve aynı düzlemde dönme hareketin aktarılması gereken kullanılır.  Ayrıca zincir dişlilere yüksek tork uygulanabilir ancak yüksek devirlerde kullanılamazlar ve çok gürültü yapan dişli çeşididir.

ZİNCİR DİŞLİ ÇEŞİTLERİ

 • Dişli zincir dişliler
 • Roleli zincir dişliler
 • Blok zincir dişliler
 • Normal zincir dişliler
 • Çaplı zincir dişiller
SİPARİŞ VER

  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Whatsapp
  Aydın Dişli
  Aydın Dişli
  Merhaba ?
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?