ArabicDutchEnglishFrenchGermanItalianRussianTurkish

Hemen hemen her yerde kullanım alanı en yaygın olan dişli çeşitlerinden biriside düz dişlidir. Klasik olarak da adlandırılan bu dişli ilk olarak kullanılmaya başlanan ve elemana adını veren dişliler olarak bilinmektedir. Düz dişli bir şaft tarafından döndürülmekte olan, düz dişli çarklarda, dönüş yönü paralel veya şaftla aynı yönde olmaktadır.  Ekonomik üretim maliyetleri yoğun bir şekilde kullanılmasına sebep olmaktadır. Ayrıca düz dişlinin bununla birlikte gürültü oranı da oldukça yüksek olmaktadır. Bu dişli hakkında vatandaşlar bilgi sahibi olmak istiyor. Düz dişli nedir? Bu konuya ayrıntılı değineceğiz. Düz dişli çark hesabı nasıl yapılır? İşte tüm detaylar…

 

Birçok endüstride ortak olarak kullanılan en temel ve bilinen ilk dişli çeşidine düz dişli adı verilmektedir. Düz Dişli olarak bilinen bu dişli türünün diğer bir adıyla ise silindirik alın dişli olarak bilinmektedir. Düz dişliler yani silindirik alın dişliler paralel miller arasında hareket ve güç iletmek için tasarlanmıştır.  Ayrıca bu dişlilerin imalat kolaylığından dolayı, diğer dişli çeşitlerine göre daha ekonomik olmaktadır ve satışı daha yoğundur. Düz dişliler çalışma koşullarına göre; plastik düz dişli, döküm düz dişli, alüminyum düz dişli, çelik düz dişli, bronz düz dişli olarak imalatı yapılmaktadır. Düz dişli kullanım alanları nelerdir? Merak edilen bu soruyu yanıtlayacağız. İşte detaylar.

 

DÜZ DİŞLİ NEDİR?

 

Kullanım alanı oldukça geniş olan dişli çeşidine düz dişli adıl verilmektedir. Bu dişli birçok endüstride klasik dişli olarak kullanılmaktadır. Düz dişli, birçok yerde ortak olarak kullanılan en temel ve en bilinen ilk dişli çeşidi olmaktadır. Düz dişliler yani silindirik alın dişlisi paralel miller arasında hareket ve güç iletmek için tasarlanmış olan bir dişli çeşididir. Ayrıca bu dişlilerin imalatı kolay olduğundan daha ekonomik ve cep yakmayan dişlidir.

 

Düz dişliler kendi aralarında çalışma koşullarına göre sıralanmaktadır. Bu koşullar şu şekildedir;

 

 • Plastik düz dişli,
 • Döküm düz dişli,
 • Alüminyum düz dişli,
 • Çelik düz dişli ve bronz düz dişli olarak imalatı yapılmaktadır.
SİPARİŞ VER

  ETİKETLER:
  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Whatsapp
  Aydın Dişli
  Aydın Dişli
  Merhaba ?
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?