ArabicDutchEnglishFrenchGermanItalianRussianTurkish

Ayna mahruti dişli diğer bir adı ile spiral konik dişli olarak bilinmektedir. Ayna mahruti dişlinin kullanım alanı oldukça yaygındır. Bu dişli türü genellikle motorlu kara taşıtlarının diferansiyel sistemlerindeki en büyük dişli görevi görmektedir. Daha çok iki tekerleğin aynı yönde dönmesini sağlamak için kurulu düzeneğin bir parçası olarak büyük bir öneme sahip olmaktadır. Bu konu hakkında vatandaşlar bilgi sahibi olmak istiyor. Ayna mahruti dişli nedir? Bu konuya ayrıntılı değineceğiz. Ayna mahruti dişli hesabı ve imalatı işte tüm detaylar…

 

Dişli çeşitlerinden birisi olarak bilinen ayna mahruti dişli daha çok motorlu taşıtlarda büyük öneme sahip olan bir dişlidir. Ayna mahruti olarak bilinen bu dişli diğer bir adı ile spiral konik dişli olarak adlandırılmaktadır. Ayna mahruti dişli, çalışma prensibi olarak konik dişliye benzer görünmekte ve bununla birlikte ayrıca konik dişlilere göre farklı bir tasarıma sahip olmaktadır. Ayna mahruti dişlinin kullanım alanları nelerdir? Merak edilen bu soruyu yanıtlayacağız. İşte detaylar.

 

AYNA MAHRUTİ DİŞLİ NEDİR?

 

Motorlu taşıtların vazgeçilmez unsurlarından birisi olan ayna mahruti dişlisi diğer bir ismi ile spiral konik dişlisi olarak anılmaktadır. Çalışma prensibi olarak konik dişliye benzer olarak görünmekle birlikte konik dişlilere göre daha farklı bir tasarıma ve yapıya sahiptir. Ayna mahruti dişli olarak bilinen diğer bir adı ile spiral konik dişli bu avantajını helisel konik yapısından almaktadır. Ayna mahruti dişli düz konik dişlilerden bir diğer farkı olmasının nedeni spiral formda olması durumudur. Spiral açısı ile dönme eksenine göre istediği herhangi bir açıda olabildiğinden dolayı bu özelliği ile aynı anda 2 veya daha fazla diş birbirine dokunarak kuvveti iki veya daha fazla noktadan aktarabilmektedir.

 

AYNA MAHRUTİ DİŞLİ HESABI

 

Ayna mahruti dişlisi olarak bilinen bu dişli çeşidi kullanım alanı olarak geniş bir alana sahip olmaktadır. Ayna mahruti dişlisi hesabı yapılırken ilk önce; lastiğin dış çapına bakılır mesela 33, 35 gibi, daha sonra, ayna diş sayısı / mahruti diş sayısı = ayna mahruti oranı olarak belirlenir. Bu ikisinin tabloda kesiştiği noktanın hangi renk kutucuklarına yakın olduğuna bakılır. Ardından diyelim ki sizin ki ayna mahruti oranı 4.27 ye yakın olduğunu sayalım, lastikleriniz ise 32 gibi bir şekilde hesaplama işlemi yapılmaktadır.

 

AYNA MAHRUTİ İMALATI

 

Ayna mahruti dişliler konik dişilere göre daha farklı bir yapıya sahip olmaktadır. Farklı yapısından dolayı hem dişli imalatında hem de montajı diğer konik dişliler göre daha zor olmaktadır. Bu sebeple profesyonel kişilerce dişli imalatı yapılmaktadır. Dişli üretimi yapan kişiler, helisel konik dişli imalatının hata payı çok olduğundan dolayı daha çok ayna mahruti imalatı yapmaktadırlar.

 

AYNA MAHRUTİ DİŞLİNİN KULLANIM ALANLARI

 

Taşıtlar için büyük bir öneme sahip olan ayna mahruti dişlisi olarak bilinen bu dişli çeşidi kullanılmanım oldukça yaygın bir dişlidir. Kullanım alanları şunlardır;

 

 • Ayna mahruti dişli olarak bilinen bu dişli çeşidi daha çok iş makinası ayna mahruti dişlisi imalatı ile ayna mahruti uygulamalarında kullanılmaktadır.
 • Tekstil makinalarında, tekstil ekipmanlarında kullanımı yoğundur.
 • Forklift ayna mahruti dişlisi imalatı yapılır.
 • Redüktör kutusunda,
 • Tarım makinasında, tarım araçlarında,
 • Matbaa makinalarında,
 • Kamyon ve diğer motorlu araçlarda,
 • Şanzımanda,
 • Gemi ve traktörlerde,
 • Genel makina ayna mahruti dişlisi kullanımı,
 • Takım tezgahlarında,
 • Diferansiyel,
 • Özel tip redüktör ayna mahruti dişlisi bulunmaktadır.
 • Kanal açma makinalarında,
 • Sondaj makinalarında ve özel tasarımlarda ayna mahruti dişli imalatı,
 • Son olarak da balya makinalarında ayna mahruti dişlisi imalatı yapılmaktadır.
SİPARİŞ VER

  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Whatsapp
  Aydın Dişli
  Aydın Dişli
  Merhaba ?
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?