ArabicDutchEnglishFrenchGermanItalianRussianTurkish

V Kayışı

V kayışı nedir

V kayışı aynı zamanda günümüzde alternatör kayışı olarak da kullanılmaktadır. V kayışı, krank milinden alınan gücün vantilatör, şarj deposu, su pompasına ulaştırılmasını gerçekleştiren lastik aksam olarak bilinmektedir. Peki, V kayışı nedir? İşte, V kayışı ile ilgili tüm detaylar.

V kayışı, bir motordan gelen gücün bir başka parçalara aktarılarak çalışmasını sağlamaktadır. Zincire ve diğer kayış türlerine göre daha etkili bir sonuç vermektedir. Çünkü V kayışı oturarak kayma ile hizalama sorunlarını yok etmektedir. Peki, V kayışı nedir? Sizler için V kayışı ile ilgili derlemeler yaptık…

V KAYIŞI FİYATI HAKKINDA GÖRÜŞMEK İÇİN BİZİ ARAYIN.

CEP TELEFONU 0 542 385 51 28
SABİT TELEFON 0 212 565 52 59

V KAYIŞI KASNAĞI

V kayış kasnağı, sistem içindeki kayışın performansını ilk olarak V kayış kasnağının kalitesi belirlemektedir. Kaliteli olan kasnakların seçimi kayışın ömrünü uzatmaktadır. V kanallı olduğu gibi W kanallı da olabilir. V kayışı arabanın motor aksamındaki altta bir kasnak üstte iki kasnak olmak üzere üç kasnak ile çalışmaktadır. Bazı araba vb. taşıtlarda bu kasnak kayış yerine zincir de olabilir. V kayışı, eğer gevşekse veya su vb. sıvılar değdiğinde ses çıkarmaktadır.

V KAYIŞI ÖLÇÜLERİ

Klasik düz V kayışları; sırt bölgesi yaklaşık olarak 22 mm gelen yüksekliği 14 mm gelen kayış C/22 profil kayıştır.

V KAYIŞI NE İŞE YARAR?

V kayışı, eksantrik milinden almış olduğu güç ile birkaç farklı dişliler yardımı ile şarj dinamosu, vantilatör, su pompası gibi aletlerde bulunan çarkların çevrilmesi ile iletilmektedir. V kayışının değişimi ise aracın modeline ve markasına göre değişiklik göstermektedir. Bu aktarım için kullanılan v kayışı çoğunlukla kauçuk malzemesinden yapılmaktadır. Kauçuk malzemesinin içine ise dayanıklılık arttırıcı lifler koyulmaktadır.

V KAYIŞI SESİ

V kayışı (Alternatör kayışı) zaman içerisinde eskimektedir. Eskidiğinde de ara ara otomobilden normal olmayan bazı sesler gelmektedir. V Kayış sesi o bölgeye su veya başka bir sıvıların değdiğinde veya gevşek olduğunda arabadan bazı sesler çıkar.

V KAYIŞI NEDEN KOPAR?

V kayışının iç bölgesinde çatlaklar oluştuğunda ve genel bakım düzenli yapılmadığında V kayışı bir süre sonra görevini yitirmektedir. Bu yüzden düzenli olarak rutin bakımları ve kayışın düzenli olarak kontrol edilmesi gerekmektedir.

Kayış kopunca ise araçta yer alan alternatör çalışamaz hale gelir. Elektrik düzeneği parçası olan alternatör çalışmaz ise motorda bulunan soğutma sistemi çalışmayıp devre dışı olur. Bununla beraber V kayışının kopması ile birlikte klima motorunda da arıza yaşanabilir

V KAYIŞI DEĞİŞİMİ

V kayışı motor kasnağında devir daim olmasını sağlar ve şarj dinamosuna bağlı çalışır. Bu da bir süre sonra yıpranır ve yapması gereken işlemi yapamaz olur. V kayışında meydana gelen bu sorunun düzelmesi için ve arabanın eski haline dönmesi için V kayışının değişimi söz konusudur.

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME

Değerli ziyaretçimiz satışlarımız endüstriyel ağırlıklı olduğu için araba sektöründe otomotiv marka ve modeline göre herhangi bir bilgi verememekteyiz. BİLGİ İÇİN (Kayışın üzerinde de yazar) LÜTFEN KAYIŞ TÜRÜ VE UZUNLUĞUNU BEYAN EDİNİZ

SİPARİŞ VER

  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Whatsapp
  Aydın Dişli
  Aydın Dişli
  Merhaba ?
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?