ArabicDutchEnglishFrenchGermanItalianRussianTurkish

Düz Dişli Çark Hesabı

Nasıl Yapılır?
15.10.2020
<h1>Düz Dişli Çark Hesabı</h1> Nasıl Yapılır?

Düz dişli yani diğer adı ile silindirik alın dişli olarak bilinen dişli çeşidi birçok dişli üreticileri tarafından üretimi yapılan ekonomik dişlilerdir. Düz dişli olarak bilinen bu dişli birçok endüstride ve birçok yerde kullanım alanı oldukça yaygın ve ortak olarak kullanılan en temel ve bilinen ilk dişli çeşidi olarak imalatı yapılmaktadır. Düz dişliler paralel miller arasında hareket ve güç iletmek için tasarlanmış dişli çeşididir. Diğer dişli çeşitlerine göre daha ekonomik ve imalatı oldukça kolaydır.  Düz dişliler döküm, alüminyum, plastik, çelik gibi dişli imalatı yapılmaktadır. Dişli hesabı nasıl yapılır hakkında vatandaşlar araştırmak yapmaktadır.

Düz Dişli Çark Hesaplama

Hesaplama işlemi için gerekli olan şu şekildedir;

Dişlilerde güç hesabı formülleri. Dişlilerde güç hesapları, Dönme momenti, çevre momenti, bölüm dairesi çapı, Güç, çevre hızı, Diş genişliği, diş sayısı, diş dibi çapı gibi gerekli olan bilgiler bilinmelidir. Bu şekilde hesaplama yöntemleri yapılmaktadır.

DÜZ DİŞLİNİN KULLANIM ALANLARI

Düz dişli olarak bilinen bu dişli çeşidi birçok endüstride ve birçok yerde ortak olarak kullanılan en temel ve bilinen ilk dişli çeşidi olarak bilinmektedir. Kullanım alanı bakımından geniş bir alana sahip olan düz dişli kullanım alanları şu şekildedir;

  • Düz dişli daha çok genel makina sanayisinde kullanılmaktadır.
  • Çimento sanayisinde bu dişli çeşidi kullanımı oldukça fazladır.
  • İş makinalarında,
  • Matbaa makinalarında,
  • Haddehane dişlisi olarak,
  • Gıda makinalarında,
  • Tekstil makinalarında ve şanzıman makinalarında düz dişli kullanımı oldukça yaygındır.
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Aydın Dişli
Aydın Dişli
Merhaba ?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?